مکان عکاسی

باید در نظر داشته باشید که کجا می‌خواهید از سوژه خود عکاسی بکنید. آیا قرار است محصولات را به استودیوی خود ببرید یا اینکه می‌خواهید در فضای صنعتی خودِ کارخانه یا کارگاه تولیدی از آن عکاسی بکنید. عکاسی در استودیو ضمن محدودیت‌هایی که دارد، فرصت‌هایی برای خلاقیت و آفرینش هم ایجاد می‌کند. در استودیو با تمرکز بیشتر می‌توانید سوژه خود را برابر کروماکی قرار دهید تا بعدا با استفاده از زمینه دلخواه، جزئیات محصول را بهتر به مشتریان نمایش دهید.

انتخاب درست لنز و سایر تجهیزات

چنانکه گفتیم، مکان عکاسی و همچنین خود موضوع شما روی انتخاب لنز و نوپردازی تأثیر می‌گذارد. برای مثال خیلی از عکاسان برای عکاسی از بلور یا مثلا عکاسی از ظروف مسی دچار مشکل می‌شوند. اینجاست که عکاس باید با استفاده از نور، زاویه مناسب و تجهیزات جانبی مثل انواع لایت‌باکس، کار را به‌خوبی انجام دهد.

درباره انتخاب لنز هم سوژه بسیار مهم است. مثلا برای عکاسی از یک محصول در ابعاد یک گوشی موبایل در استودیو با استفاده از لنز نرمال می‌توایند به مقصود خود برسید. ولی اگر بخواهید با دقت بیشتر روی جزئیات محصولات فوکوس کنید، باید از لنز ماکرو استفاده بکنید. کارخانه تولید محتوای مدیاشو بهترین عکاسان را برای پروژه‌های شما فراهم می‌آورد.

چنانکه در مقاله‌های دیگر گفته‌ایم، در عکاسی هنری و تبلیغاتی هرگز نباید خلاقیت را فراموش کرد. اما در عکاسی صنعتی دقت به جزئیات و واقع‌نمایی اهمیت بیشتری دارد. پس باید این مهارت را داشته باشید که بدون دستبرد به اصل محتوا، بهترین خروجی را به مخاطبان ارائه دهید.

انواع عکس‌های صنعتی

عکاسی زمینه‌سفید

که رایج‌ترین نمونه عکاسی صنعتی است، برای معرفی محصول در ابعاد واقعی و با نشان دادن جزئیات به کار می‌رود. چنانکه از اسم این نوع از عکاسی پیداست و حتما در فروشگاه‌های اینترنتی هم مشاهده کرده‌اید، معمولا این عکس‌ها دارای زمینه سفید هستند و یا اگر مقابل کروماکی از آنها عکاسی شده، پشت‌شان طرح یا جلوه خاصی قرار گرفته است.

تور مجازی

اما تور مجازی که محصول عکاسی  از تمام زوایای کالاست، مجموعه‌ای از محصولات را در قالبی سه‌بعدی و به‌صورت یک تور مجازی قابل رؤیت ساخته تا بیننده بتواند در یک همایش یا جلسه کاری به‌خوبی جزئیات آنها را دریابد.

عکاسی چیدمانی

در عکاسی چیدمانی که به‌نوعی بیشتر به عکاسی تبلیغاتی خلاقانه شبیه است، هرچند محصول در ابعاد واقعی با هدف معرفی بهتر به چشم می‌خورد، اما برای کاستن از فضای خشک صنعتی یا فروشگاهی، کنار آن از چیدمان عناصر تزیینی برای ایجاد جذابیت بصری استفاده می‌شود.

ذکر این نکته ضروری است که در هر نوع فعالیت تبلیغاتی داشتن رویکردی روان‌شناختی در قبال مشتریان اهمیت ویژه‌ای دارد. شما باید دقیقا بفهمید که او چه می‌خواهد و چه نیازی دارد. گاهی یک مشاوره اشتباه، هزینه‌های بسیاری را به طرفین تحمیل می‌کند. در راستای درک خواسته مشتری، حتما به ویژگی‌های خروجی کار هم توجه کنید. برای مثال حتما باید در نظر داشته باشید که عکسی که می‌گیرید قرار است صرفا در یک فروشگاه اینترنتی منعکس شود، یا قرار است در کاتالوگ هم چاپ شود. به این ترتیب با در نظر گرفتن همه این جزئیات می‌توانید در هر زمینه‌ای از فعالیت‌های تبلیغاتی،‌ نتایج بهتری به دست بیاورید.