استفاده از پست‌های انگیزشی در شبکه‌های اجتماعی

استفاده از پست‌های انگیزشی، یکی از مهم‌ترین راهکارهای بیشتر دیده شدن در شبکه‌های اجتماعی است؛ چیزی که نه‌تنها فعالان عرصه تبلیغات، بلکه بسیاری از کاربران سعی می‌کنند با استفاده از آن، صفحه شخصی خود را بیشتر به رخ مخاطبان بکشند. با مقاله‌های بعدی در کارخانه تولیدمحتوای مدیاشو همراه باشید.

 

چرا بعضی از پست‌های انگیزشی، میزان بازدید (view) بیشتری به دست می‌آورند؟

موضوع اصلی اغلب این تیزرها، موفقیت در رسیدن به اهداف است. حال ممکن است این اهداف ورزشی باشد، یا اینکه اقتصادی و معیشتی. روحیه گرفتن برای رسیدن به اهداف، چیزی است که همه دوستش دارند. همه می‌خواهند باور کنند که می‌توانند با تلاش و پشتکار مانند سوژه‌های معروف «ژانر موفقیت» به چیزهایی که می‌خواهند برسند.

قطعا ساخت تیزر تبلیغاتی به‌لحاظ فنی و نکات مربوط به طرح و ایده، کارگردانی و تدوین در کیفیت نهایی آن مؤثر است؛ فارغ از این مسائل این دسته از پست‌ها، به اتکای موضوعشان جایگاه ویژه‌ای در صفحه‌های اجتماعی دارند.

مخاطبان تیزر انگیزشی، از آن چه تأثیری می‌گیرند؟

طبق پژوهش‌های روان‌شناسی، هنگام تأثیر پذیرفتن از یک انگیزه مثبت، اگر پس از ۱۸ ثانیه هیچ کاری انجام ندهیم، سایر افکار به‌سرعت جای افکار مثبت را در ذهنمان می‌گیرند. اینجاست که اگر فرد واقعا به برنامه و هدفش باور دارد، باید با پشتکار به مسیرش ادامه دهد.

تیزرهای مهیج انگیزشی هم در لحظات اول مخاطبان خود را هیجان‌زده می‌کنند. گاهی این هیجان می‌تواند پوشالی و کاملا کاذب باشد و گاهی موضوع مورد نظر هیچ ارتباطی به زمینه فعالیت مخاطب ندارد؛ اما چیزی که اهمیت دارد این است که باور کنیم که می‌توانیم آرزوهایمان را باور داشته باشیم؛ درست مثل سوژه‌های معروف تیزرهای انگیزشی؛ فارغ از اینکه در چه زمینه‌ای فعالیت می‌کنند.

حرف آخر: نمادسازی، عنصر اصلی تیزر انگیزشی

تیزرهای انگیزشی هم مانند تیزرهای تبلیغاتی به نماد (symbol) نیاز دارند. گاهی نمادها ساخته می‌شوند و گاهی هم از نمادهای معروف مانند لقمه آماده استفاده می‌شود. یکی از مهم‌ترین نمادهای پرکاربرد در تیزرهای انگیزشی، افراد مشهوری هستند که به موفقیت‌های بزرگ دست یافته‌اند؛ مثل ایلان ماسک. افرادی که ما فقط امروز و زندگی متفاوتشان را می‌بینیم و بعضاً پشت صحنه کامیابی آنها را نادیده می‌گیریم. درحالی‌که همه این افراد هم روزهای سختی را پشت سر گذاشته‌اند. اما با تلاش و پایداری به اهداف خود دست یافته‌اند و تبدیل به نمادی برای دیگران شده‌اند.