گرافیک متحرک (motion graphics) اثری است که با نرم‌افزارهای طراحی ساخته می‌شود. به‌واسطه این نرم‌افزارها،‌ تصاویر مورد نظر به حرکت درمی‌آیند و در فرمت ویدئویی ارائه می‌شوند. این تصاویر، یا اِلِمان‌های گرافیکی و طراحی‌شده‌ای هستند، که خودِ گرافیست‌ها خلق کرده‌اند، یا تصاویر واقعی (real) و برش‌خورده‌ای هستند، که با استفاده از برنامه‌های گرافیکی به حرکت درمی‌آیند. نتیجه این فرایند معمولا همراه با یک قطعه موسیقی انتخابی و صدای نریتوری ارائه می‌شود، که درباره موضوع مورد نظر توضیح می‌دهد.

چرا به جای تیزر تبلیغاتی موشن‌گرافیک بسازیم؟

اما شاید در ذهن مخاطبان این سؤال ایجاد شود که اساسا چرا یک مفهوم تبلیغاتی را باید در قالب موشن‌گرافیک ارائه داد؟ آیا با ساخت یک تیزر تبلیغاتی نمی‌توانیم به همین اهداف دست پیدا کنیم؟

پاسخ این سؤال خیلی دشوار نیست! قطعا هزینه‌های ساخت یک تیزر تبلیغاتی بسیار بالاتر است. برای مثال تصور کنید هزینه‌های ساخت تیزر تبلیغاتی برای خط تولید یک کارخانه با توجه به رفت‌وآمد عوامل تولید، حمل‌ونقلِ تجهیزات،‌ تصویربرداری، صدابرداری، تدوین و … چقدر خواهد بود و آن را با هزینه ساخت موشن‌گرافیک مقایسه کنید. البته کاملا روشن است که هر موضوع و موقعیتی شرایط خاص خود را دارد و قطعا موشن‌گرافیک هم به‌تنهایی پاسخ‌گوی ایده‌های مختلف تبلیغاتی نیست؛ اما به‌ هر حال قیمت مناسب ساخت موشن‌گرافیک، یکی از نکات مثبت درباره این اثر تبلیغاتی است.

حرف آخر؛

آثار موشن‌گرافیک با وجود اینکه برای ارائه محتوای تبلیغاتی ارزان‌تر از سایر قالب‌ها به حساب می‌آیند، اما هرگز خلاقیت طراح و سازنده را محدود نمی‌کنند. به این ترتیب با نوشتن یک سناریوی مناسب، به‌راحتی می‌توانید به خواسته خود برسید. وجود کاراکتر، کیفیت نریشن و میزان دقت در نحوه حرکت اِلِمان‌های موجود در کار. اما همه‌چیز به این سادگی نیست و دوتا مشکل هست اول اینکه خیلی‌ها وقت برای نوشتن، عکاسی، فیلمبرداری ندارند و هرکدام از این موارد تخصص جداگانه می‌خواهد و دوم اینکه رقابت خیلی بالاست کارخانه محتوای مدیاشو با تیم حرفه‌ای و متخصصین در خدمت شما هست تا بتوانید کسب‌وکار خود را رونق دهید.