تیزر رسانه‌ای چیست؟

تیزر رسانه‌ای، تیزری است که مطابق استانداردهای پخش از رسانه‌های معتبر تصویری ساخته می‌شود. از آنجا که تا زمان گسترش رسانه‌های تصویری، تلویزیون تنها مصداق بارز آن محسوب می‌شده است، پیش از این به این نوع تیزرها، تیزرهای تلویزیونی می‌گفته‌اند. اما امروزه با پدید آمدن رسانه‌های تصویری اینترنتی مانند بسترها و پلتفرم‌های پخش ویدئو (VOD) مفهوم تیزر رسانه‌ای گسترش یافته است.

هدف از ساخت و پخش این تیزرها از رسانه‌هایی همچون تلویزیون چیست؟

محتوای تیزر معمولا تبلیغاتی است؛ حال ممکن است این تبلیغ درباره یک موضوع تجاری و اقتصادی و به سفارش یک کمپانی باشد؛ یا ممکن است درباره یک موضوع ارزشی و اخلاقی و به سفارش یک گروه مردم‌نهاد باشد.
حال خود تیزرهای تبلیغاتی تجاری نیز ممکن است اقسام گوناگونی داشته باشند. نوع رایج این قسم از تیزرها را، هر روز بین برنامه‌های تلویزیونی مشاهده می‌کنیم؛ یعنی تیزرهای جذاب و پرزرق‌وبرقی که با استفاده از عناصری مانند، ریتم، سرعت، جلوه‌های بصری، شعر و…، یک اثر ویدئویی جذاب را برای مخاطب نمایش می‌دهند تا در قالب آن، پیام تبلیغاتی خود را به او منتقل کنند.

اما نوع دیگر تیزرهای تبلیغاتی، که بیشتر برای مخاطبان خاص و در موقعیت‌هایی مانند نمایشگاه‌ها نمایش داده می‌شوند، تیزرهای صنعتی هستند. یعنی تیزرهایی که در آنها مشخصات فنی محصولات یا امکانات موجود در یک واحد صنعتی به تصویر کشیده می‌شود. همان طور که ذکر شد، چنین تبلیغاتی، بیشتر مناسب پخش در مانیتورهای نمایشگاهی هستند. اما گاهی برای نمایش موفقیت‌های یک مجموعه از طریق تلویزیون و رسانه‌ها نیز ارائه داده می‌شوند تا نزد عموم مردم، بیشتر شناخته شوند. به‌این‌ترتیب، آژانس‌های تبلیغاتی معتبر، معمولا در منوی خدمات خود، برای تیزر صنعتی، هویت مستقلی قائل هستند.

با وجود همه معیارها و اصول عمومی حاکم بر ساخت تیزر و آگهی‌ها، عرصه تبلیغات، مانند عرصه فیلم‌سازی، مجالی برای هنر و هنرورزی است. پس افراد فعال در این زمینه، همواره می‌توانند با خلاقیت خود و فارغ از «درست و غلط‌ها» ایده‌های بلندپروانه‌شان را محک بزنند.

استراتژی‌های پخش تیزر از رسانه‌های تصویری

رسانه‌های تصویری معتبر، معمولا قبل از پخش محتوای ویدئویی مد نظر، یک تیزر تبلیغاتی به‌صورت پیش‌آگهی (pre roll) ارائه می‌دهند. البته با توجه به طول یک برنامه تلویزیونی، امکان پخش آگهی در طول آن نیز وجود دارد.

حال، با توجه به میزان اهمیت، ساعت پخش و تعداد مخاطبان آن برنامه، قیمت آگهی مذکور متغیر خواهد بود و قاعدتا یک اگهی تبلیغاتی گران، باید از کیفیت و جاذبه بیشتری برخوردار باشد.

نکات مهمی که باید در ساخت تیزر رسانه‌ای

(تیزر تلویزیونی) به آن توجه کنید…

تیزر تلویزیونی‌ عناصر و ویژگی‌های مختلفی دارد، که گویای اصول ساخت آن می‌باشد. برای مثال در هر تیزری، زمان‌بندی از اهمیت خاصی برخوردار است. نویسنده سناریو و کارگردان تیزر، براساس وقتی که برای اثرش در نظر گرفته شده است، باید بداند که چه محتوایی تولید کند و دقیقا در چه لحظه‌ای به مخاطب خود تلنگر بزند. وقت کوتاه آگهی‌های بازرگانی، محدودیتی است که می‌توان آن را با تبحر به فرصت تبدیل کرد.

علاوه‌بر سناریو و زمان‌بندی، کلیه تیزرهای تبلیغاتی، خصوصیاتی مشترکی نیز دارند. خصوصیاتی ازقبیل موزیکال یا غیرموزیکال بودن، دارای گوینده (narrator) یا بدون نریشن بودن و…
در ادامه به برخی از این موارد اشاره می‌کنیم.

بستر پخش:

اینکه تیزر شما دقیقا از چه رسانه‌ای پخش می‌شود، روی کلیه مراحل ساخت آن تأثیر می‌گذارد. گاهی اگهی تبلیغاتی یک محصول خاص، برای شبکه‌های تلویزیونی متفاوت از اگهی همان محصول برای پلتفرم‌های اینترنتی ساخته می‌شود. زیرا استانداردهای ساخت در بسترهای رسانه‌ای معتبر، متفاوت هستند. حتی ممکن است معیارهای ساخت نزد مدیران شبکه‌های یک مجموعه رسانه‌ای متفاوت باشد. بنابراین با در نظر داشتن فضای حاکم بر آن رسانه و نیز مخاطبان آن (به‌لحاظ سن، تحصیلات و…) قالب آگهی تغییر می‌کند.

عناصر ساخت:
به‌موجب تفاوت‌هایی که در ساخت تیزرهای مختلف رسانه‌ای وجود دارد و بدان اشاره کردیم، ابزار و مواد ساخت آنها نیز متفاوت خواهد بود. قاعدتا یک تیزر سطح بالا که برای پخش قبل از مهم‌ترین برنامه‌های تلویزیونی ساخته می‌شود، به پشتوانه یک سناریوی حرفه‌ای و با حضور عوامل و بازیگران باتجربه‌اش، از یک تیزر ساده، تأثیرگذارتر خواهد بود.