زمانی‌ که اسم کمپین‌های جشنواره‌ای (Festival campaigns) به میان می‌آید، همه ما ناخودآگاه ذهنمان به سمت تخفیف‌های ویژه و گاهی همراه با جوایز و قرعه‌کشی‌ها می‌رود. کمیپن‌‌های جشنواره‌ای هرساله به مناسبت‌های مختلفی مثل روز مادر، روز پدر، شب یلدا، جمعه سیاه یا بلک فرایدی (‌black friday)، جشنواره تابستانی، زمستانی و پاییزی برگزار می‌شوند، که کسب‌وکارهای مختلف اعم از پوشاک، موادغذایی، خدمات زیبایی، مراکز آموزشی و حوزه‌ فناوری‌ و ارتباطات و دیجتال‌مارکتینگ برای محصولات و خدمات خود تخفیف‌های ویژه‌ای درنظر می‌گیرند.

چگونه تبلیغات موفق برای کمپین جشنواره‌ای داشته باشیم؟

کمپین‌های جشنواره‌ای باید برمبنای یک استراتژی حرفه‌ای برای افزایش فروش، ارتباط با بازار هدف و معرفی محصولات و خدمات متفاوت نسبت به رقبای دیگر خود طراحی و برنامه‌ریزی شوند. بسیاری از افراد در کسب‌وکارهای مختلف برای کمپین‌های جشنواره‌ای تنها به فکر ساخت یک تبلیغ ساده هستند. اما امروزه به‌دلیل شرایط موجود بیشتر کسب‌وکارها از قالب سنتی به مدرن یا به عبارتی دیگر آنلاین‌شاپ‌ها در فضاهای مجازی تبدیل شده‌اند، و در راستای این تغییر بزرگ و تاثیرگذار تبلیغات هم تا حدودی از سنتی به سمت مدرن پیش رفت، که دست‌مایه این تغییرات بزرگ باعث شد بسیاری از افراد مانند اینفلوئنسرها و شرکت‌های خصوصی فعال در حوزه بازاریابی تبلیغات و دیجیتال‌مارکتینگ فعال‌تر شوند.

نکات کلیدی در برگزاری کمپین‌های جشنواره‌ای:

برای برگزاری کمپین‌‌های جشنواره‌ای، تبلیغات باید براساس یک استراتژی حرفه‌ای و هدفمند طرح‌ریزی شود، که مهم‌ترین آنها شامل موارد زیر است:

۱) هدف برگزاری کمپین جشنواره‌ای:

شاید از نظر بیشتر افراد و کمپانی‌ها موضوع اصلی از هدف برگزاری کمپین‌های جشنواره‌ای رسیدن به میزان فروش بالاتر نسبت به روزهای دیگر سال باشد. اما نکته مهم که باید در نظر داشته باشند، اینجاست که فروش‌های جشنواره‌ای موقت و مقطعی هستند. پس تنها میزان فروش را نباید اولویت و هدف اصلی خود قرار دهید، بلکه جذب مخاطبان جدید، پروموشن محصولات و خدمات و معرفی ویژگی‌‌های محصولات و خدمات فعلی و جدید هم بخشی از اهداف برگزاری کمپین‌های جشنواره‌ای باید در‌نظر گرفته شود.

۲) شناسایی مخاطبان بازار هدف کمپین جشنواره‌ای:

برای طرح‌ریزی یک استراتژی باید بازار هدف خود را به‌درستی شناسایی کنید که بفهمید به چه کسی یا گروهی می‌خواهید برسید چون هدف قرار دادن یک گروه کلی از مخاطبان بسیار نادرست و می‌تواند، یک فاجعه برای کمپین باشد اما با شناسایی درست می‌توانید شانس موفقیت بیشتری برای خود به‌وجود بیاورید که این شناخت بازار هدف مستلزم تحلیل و بررسی مخاطبان براساس علاقه‌مندی و سلایق، میانگین سن و جنسیت آنها براساس فروش‌های قبلی است. شناسایی بازار هدف علاوه‌بر افزایش فروش به جذب مشتریان جدید هم کمک شایانی می‌کند.

۳) تقسیم‌‌‌بندی مخاطبان هدف:

شناسایی و توصیف درست مخاطبان بازار هدف براساس محصولات و خدمات ارائه شده و طبقه‌بندی آنها کمک می‌کند درک بهتری از افرادی که باانها سر‌وکار هستید بدیت آورید و باعث می‌شود نحوه ارتباط خود را با مخاطبان هدف بهتر برنامه‌ریزی و طراحی کنید.

۴) پیام‌های کلیدی:

پس از شناسایی مخاطبان هدف گام بعدی و مفید این است که چه پیامی به مخاطبان خود قرار است منتقل کنید.

انتخاب بهترین ابزار تبلیغاتی:

نحوه تبلیغات به‌اندازه خود تبلیغات مهم است. موقع کار آنلاین گزینه‌های زیادی برای نوع تبلیغات دراختیار دارید، و انتخاب مناسب بستگی به محصولات یا خدمات شما و اینکه بخش عمده‌ای از مخاطبان زمان خود را در کدام شبکه‌های اجتماعی می‌گذرانند.

رایج‌ترین ابزارهای تبلیغاتی:

رسانه‌های اجتماعی:

تبلیغات در رسانه‌های اجتماعی بسیار مفید است. به‌‌دلیل اینکه مخاطبانی از جوانان، نوجوانان، بزرگسالان، پدر و مادر و متخصصین جوان و زبده را به خود اختصاص داده است، که اینها افرادی هستند، که قطعا در شبکه‌های اجتماعی معروف مانند فیسبوک (Facebook)، اینستاگرام (Instagram) یا توئیتر (Twitter) حضور دارند. که با یک استراتژی و خط مشی حرفه‌ای می‌توانید به راحتی از طریق این شبکه‌های اجتماعی با مخاطبان هدف خود ارتباط و تعامل برقرار کنید.

ایمیل:

بازاریابی ایمیلی یک راه مفید دیگر برای تبلیغات کمیپین‌های جشنواره‌ای است. هرچند شاید افراد محدودی ایمیل خود را چک کنند، اما با بررسی ایمیل بازدیدکنندگان سایت مشخص می‌شود، که چند درصد از مخاطبان شما پیگیر تبلیغات ایمیل خود هستند.