یک فرصت استثنائی یا یک کلیشه خسته‌کننده؟

تبلیغات به‌معنای امروزی آن، بعد از رواج کاربری دوربین‌های عکاسی و با درج محتواهای تبلیغاتی، از نشریات شروع شد و رفته‌رفته در دهه‌های بعدی قرن بیستم، وارد رسانه نوظهور تلویزیون شد. سروشکل رسانه‌های نوین مثل سینما و تلویزیون و حتی ظاهر متفاوت نشریات آن زمانه، عرصه را برای پدیده‌ای نوظهور در تاریخ معاصر باز کرد:

«ستاره‌سازی»….

روزگاری مردم فقط پهلوانان افسانه‌ای و نهایتا قهرمانان ملی خود را ستایش می‌کردند؛ اما توجه به رسانه، هنر و ورزش،‌ کارکترهای محبوب جدیدی به زندگی شهروندان اضافه کرد: ستاره‌ها، قهرمانان محبوب رشته‌های پرطرفدار ورزشی، بازیگران شاخص سینما، خوانندگان و…. همه این‌ها چهره‌هایی هستند که مردم دوست داشتند از طریق رسانه‌ها بیشتر با شخصیت و زندگی‌شان آشنا شوند. این شد که ایده‌پردازان زیرک، پای ستاره‌ها را به عرصه تبلیغات باز کردند تا طرفداران آنها، به‌ هوای حضور ستاره محبوب خود در یک تیزر تبلیغاتی، به آن بها دهند یا لااقل پیام تبلیغاتی مورد نظر، یک بار هم که شده، به گوششان بخورد.

حتما خودتان هم تا به حال تیزرهای تبلیغاتی زیادی را با حضور ستاره‌های ورزشی و هنری دیده‌اید. اما به نظر شما حضور ستاره‌ها تبدیل به یک کلیشه تکراری شده است یا هنوز هم می‌تواند حس مثبتی نسبت به محصول و کالای تبلیغی برانگیزد. در این زمینه مباحث مختلف دیگری هم مطرح است. اینکه آیا شأن حرفه‌ای یک هنرمند یا ورزشکار به او اجازه می‌دهد که در یک تیزر تبلیغاتی حضور یابد؟

بهترین صورت برای حضور ستارگان در تیزرهای تبلیغاتی…

اما بهترین حالت ممکن برای حضور ستارگان یا همان سوپراستارها در ساخت تیزر تبلیغاتی این است که به‌واسطه یک سناریو یا موضوع مناسب، از ستاره‌های مرتبط استفاده شود تا حضور آن‌ها، صرفا ابزاری نباشد؛ درست مثل همین تیزر آدیداس که به‌عنوان مطرح‌ترین برند ورزشی (sport) همیشه مطلوب ورزشکاران و هنرمندان و کارکترهای جوان‌پسند بوده است. به‌این‌ترتیب، حضور ستاره‌های ورزشکار و چند چهره هنری محبوب نسل‌های جوان، در این تیزر آدیداس، بسیار خوب و مؤثر از آب درآمده است. می‌توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با ساخت تیزر تبلیغاتی با مشاورین کارخانه تولیدمحتوای مدیاشو در ارتباط باشید.