فیلم‌های مستند در قالب یک ویدئوی کوتاه یا فیلم سینمایی ساخته می‌شوند، که بیانگر موضوعی خاص و واقعی از دنیای ما در موضوعات مختلف مانند: حیات وحش، طبیعت یا مسائل اجتماعی و مشکلات روز جامعه را برای مخاطبان خود به نمایش می‌گذارد. مناسبی برای ایجاد گفتگو هستند. فیلم‌های مستند بستر قدرتمندی را برای افراد فراهم می‌کند. که در رابطه با موضوعات مهم با همدیگر صحبت کنند، و شاید گاهی اوقات جنبش‌های اجتماعی به‌وجود می‌آورد.

گاهی با تولید برخی فیلم‌های مستند حس تغییر جهان و دنیای اطراف را به بیننده القا می‌کند. که قطعاً هدف مستندسازان خبره و حرفه‌ای برانگیختن و به چالش کشیدن احساسات بیننده است. اکثر افراد به محض اینکه کلمه مستند به گوششان می‌خورد، بی‌درنگ یاد شبکه چهار و مستندهای حیات وحش و برنامه راز بقای آن می‌افتند، اما تنها به این نوع برنامه‌ها ختم نمی‌شوند، بلکه مستندهای کوتاه و بلند بسیاری با موضوعات مختلف که افراد معروف و مشهوری برای روایت داستان‌های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی بازی کرده‌اند.

اما برنامه‌ای که می‌خواهیم درباره‌اش صحبت کنیم مجموعه گفت‌وگو محوری است، که در آن از چهره‌های برتر کارآفرینی و علمی‌پژوهشی کشور که طی سال‌های اخیر خدمات شایانی ارائه داده‌اند، دعوت به عمل می‌آید. که آیتم‌هایی از این برنامه در قالب مستند گزارشی جهت معرفی فعالیت‌ها و مسائل مربوط حوزه فعالیتی این افراد به بینندگان ارائه می‌شود. ویدئویی که مشاهده کردید، خلاصه‌ای از برنامه مردمانه تهیه شده در گروه بصیرت سیاسی که به سفارش صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران ساخته شده است، خوشبختانه آیتم‌های «مستند گزارشی»، «موشن‌گرافی» و «نریشن» توسط تیم خبره کارخانه محتوای مدیاشو تولید شده است.