انتخاب صفحه

عکاسی صنعتی چیست؟

عکاسی صنعتی (industrial photography) یکی از زیرمجموعه‌های عکاسی تبلیغاتی (advertising photography) است. عکاسی از فضای محیطی یک کارخانه یا عکاسی از محصولات و کالاها طوری که دقیقا همان‌طور که هستند نمایانده شوند، عکاسی صنعتی به حساب می‌آید.

عکاسی صنعتی چه تفاوتی با عکاسی تجاری و عکاسی تبلیغاتی دارد؟

سؤالی که برای بسیاری از مخاطبان و فعالان تازه‌کار عرصه تبلیغات مطرح می‌شود این است که:
«عکاسی صنعتی چه تفاوتی با عکاسی تبلیغاتی دارد؟».
همان‌طور که ابتدا بدان اشاره کردیم، عکاسی صنعتی، خود یکی از زیرشاخه‌های عکاسی تبلیغاتی است. در عکاسی تبلیغاتی، اُبژه مورد نظر ما تنها یکی از اِلِمان‌های حاضر در تصویر است. چه بسا عکاس با ایده‌پردازی خود و با استفاده از عناصر مختلف بخواهد پیام خود را به مخاطب ارائه بدهد. به عبارت بهتر، عکس تبلیغاتی، همیشه حاوی پیام خاصی است. مثلا ممکن است یک عکس تبلیغاتی درباره آموزش یک مضمون فرهنگی و اجتماعی باشد. نمونه بارز آن در این ایام که با مسئله شیوع ویروس کرونا روبه‌رو هستیم، انواع پوسترهای تبلیغاتی و آموزشی هستند که در سطح شهر برای فرهنگ‌سازی قرار داده شده‌اند. قاعدتا برای تهیه مواد خام چنین پوسترهایی باید از عکس‌های مناسبی استفاده شود که این عکس‌ها در دسته عکس‌های تبلیغاتی قرار می‌گیرند.

 

اما عکاسی صنعتی بدون پرداختن به حواشی و پیام خاص،‌ تنها در پی معرفی دقیق یک محصول از طریق عکس مناسب است. به عبارت دیگر، عکس صنعتی جهت معرفی کالا در فروشگاه‌های اینترنتی کاربرد دارد. مثلا عکس صنعتی یک ساعت مچی، باید به‌خوبی نمایان‌گر اندازه، شکل و ظاهر آن باشد؛‌ طوری که مخاطب با دیدن آن و البته خواندن توضیحات جانبی، قادر به تصمیم‌گیری برای خریدن یا نخریدن آن باشد.

البته در شرح عکس تبلیغاتی و صنعتی باید به این مسئله اشاره کنیم که عکاسی صنعتی تنها یکی از شاخه‌های عکاسی تبلیغاتی است. عکاسی تبلیغاتی زیرمجموعه‌های دیگر مانند عکاسی تجاری، سیاسی، فرهنگی و … دارد. در این میان عکاسی تجاری  (commercial photography) موردی است که گاهی با عکاسی تبلیغاتی اشتباه گرفته می‌شود. هرچند عکس تجاری هم خیلی وقت‌ها به محصولات تولیدی یک کارخانه و کالاها اختصاص دارد، اما صرفا برای معرفی دقیق آنها گرفته نشده است؛ بلکه ممکن است با اقسام ویرایش‌ها در نرم‌افزارهای ادیت، در ابعاد و ظاهری جذاب‌تر از آنچه هست جلوه کرده باشد تا براساس یک سناریوی جذاب، همان پیام تبلیغاتی را که پیشتر بدان اشاره کردیم، در یک زمینه تجاری به مخاطب منتقل کند. برای مثال یک بیلبورد تبلیغاتی را تصور کنید که در آن مردی خوش‌پوش با کت و شلوار ایستاده است و رو به دوربین با مسواک خاصی که موضوع تبلیغ ماست، مسواک می‌زند. ظاهر این تبلیغ این است که افراد به‌اصطلاح باکلاس و منظم که قاعدتا بهداشت دهان و دندان را رعایت می‌کنند، این برند از مسواک را انتخاب می‌کنند و پیام آن هم کیفیت بالای این محصول است.

 اما عکس صنعتی باید دقیقا با همان مختصات ارائه شود.

زیرا قرار است در بسترهایی مثل فروشگاه‌های اینترنتی یا کاتالوگ‌های تخصصی به خریدران عرضه شود تا برای خرید تصمیم بهتر و دقیق‌تری بگیرند.

با توجه به اینکه در این نوع عکاسی معمولا محصولات از فاصله نزدیک‌تر و با جزئیات بیشتر مقابل دوربین عکاس قرار می‌گیرند، انتخاب لنز و به‌کاگیری نور و زمینه مناسب از اهمیت خاصی برخوردار هستند.

عکاس می‌تواند بسیاری از محصولات کوچک را در استودیوی خود و یا هرجای دیگری، مقابل کروماکی یا هر پس‌زمینه پرتابل مناسبی قرار دهد تا بعدا ادیت و ویرایش مورد نیاز را در نرم‌افزارهایی مثل ادوبی لایت روم (Adobe light room) انجام دهد. اما چالش اصلی وقتی ایجاد می‌شود که پای محصولاتی در میان است که عکاسی از آنها خارج از محیط صنعتی کارخانه به‌راحتی امکان‌پذیر نیست؛ مثل عکاسی از کندانسور سیستم‌های تهویه مطبوع. اینجاست که عکاس با دانش و مهارت بالای خود، باید از بهترین زوایا عکاسی کند تا بعدا با ویرایش نهایی،‌ صورت جذاب آن را به مخاطبان ارائه دهد.

با توجه به همه این مسائل، به عنوان جمع‌بندی نهایی این نکات را در عکاسی صنعتی در نظر داشته باشید:

 

در عکاسی صنعتی باید به چه نکاتی توجه بکنیم؟

مکان عکاسی: باید در نظر داشته باشید که کجا می‌خواهید از سوژه خود عکاسی بکنید. آیا قرار است محصولات را به استودیوی خود ببرید یا اینکه می‌خواهید در فضای صنعتی خودِ کارخانه یا کارگاه تولیدی از آن عکاسی بکنید. عکاسی در استودیو ضمن محدودیت‌هایی که دارد، فرصت‌هایی برای خلاقیت و آفرینش هم ایجاد می‌کند. در استودیو با تمرکز بیشتر می‌توانید سوژه خود را برابر کروماکی قرار دهید تا بعدا با استفاده از زمینه دلخواه، جزئیات محصول را بهتر به مشتریان نمایش دهید.

ـ انتخاب درست لنز و سایر تجهیزات: چنانکه گفتیم، مکان عکاسی و همچنین خود موضوع شما روی انتخاب لنز و نوپردازی تأثیر می‌گذارد. برای مثال خیلی از عکاسان برای عکاسی از بلور یا مثلا عکاسی از ظروف مسی دچار مشکل می‌شوند. اینجاست که عکاس باید با استفاده از نور، زاویه مناسب و تجهیزات جانبی مثل انواع لایت‌باکس، کار را به‌خوبی انجام دهد.

درباره انتخاب لنز هم سوژه بسیار مهم است. مثلا برای عکاسی از یک محصول در ابعاد یک گوشی موبایل در استودیو با استفاده از لنز نرمال می‌توایند به مقصود خود برسید. ولی اگر بخواهید با دقت بیشتر روی جزئیات محصولات فوکوس کنید، باید از لنز ماکرو استفاده بکنید. کارخانه تولید محتوای مدیاشو بهترین عکاسان را برای پروژه‌های شما فراهم می‌آورد.

چنانکه در مقاله‌های دیگر گفته‌ایم، در عکاسی هنری و تبلیغاتی هرگز نباید خلاقیت را فراموش کرد. اما در عکاسی صنعتی دقت به جزئیات و واقع‌نمایی اهمیت بیشتری دارد. پس باید این مهارت را داشته باشید که بدون دستبرد به اصل محتوا، بهترین خروجی را به مخاطبان ارائه دهید.

انواع عکس‌های صنعتی

عکاسی صنعتی با سه شیوه مختلف انجام می‌شود؛ زمینه‌سفید، تور مجازی و چیدمانی.

تور مجازی

اما تور مجازی که محصول عکاسی  از تمام زوایای کالاست، مجموعه‌ای از محصولات را در قالبی سه‌بعدی و به‌صورت یک تور مجازی قابل رؤیت ساخته تا بیننده بتواند در یک همایش یا جلسه کاری به‌خوبی جزئیات آنها را دریابد.

عکاسی زمینه‌سفید

که رایج‌ترین نمونه عکاسی صنعتی است، برای معرفی محصول در ابعاد واقعی و با نشان دادن جزئیات به کار می‌رود. چنانکه از اسم این نوع از عکاسی پیداست و حتما در فروشگاه‌های اینترنتی هم مشاهده کرده‌اید، معمولا این عکس‌ها دارای زمینه سفید هستند و یا اگر مقابل کروماکی از آنها عکاسی شده، پشت‌شان طرح یا جلوه خاصی قرار گرفته است.

عکاسی چیدمانی

در عکاسی چیدمانی که به‌نوعی بیشتر به عکاسی تبلیغاتی خلاقانه شبیه است، هرچند محصول در ابعاد واقعی با هدف معرفی بهتر به چشم می‌خورد، اما برای کاستن از فضای خشک صنعتی یا فروشگاهی، کنار آن از چیدمان عناصر تزیینی برای ایجاد جذابیت بصری استفاده می‌شود.

ذکر این نکته ضروری است که در هر نوع فعالیت تبلیغاتی داشتن رویکردی روان‌شناختی در قبال مشتریان اهمیت ویژه‌ای دارد. شما باید دقیقا بفهمید که او چه می‌خواهد و چه نیازی دارد. گاهی یک مشاوره اشتباه، هزینه‌های بسیاری را به طرفین تحمیل می‌کند. در راستای درک خواسته مشتری، حتما به ویژگی‌های خروجی کار هم توجه کنید. برای مثال حتما باید در نظر داشته باشید که عکسی که می‌گیرید قرار است صرفا در یک فروشگاه اینترنتی منعکس شود، یا قرار است در کاتالوگ هم چاپ شود. به این ترتیب با در نظر گرفتن همه این جزئیات می‌توانید در هر زمینه‌ای از فعالیت‌های تبلیغاتی،‌ نتایج بهتری به دست بیاورید.