اکثر افراد زمانی‌که می‌خواهند جلوی دوربین بروند هزارتا فکر به ذهنشان می‌آید مثل “نکنه چهره‌م بد باشه؟ نکنه تپق بزنم یا اصلا صدام خوبه میخوام صحبت کنم؟ اگه کسی پستمو لایک نکنه و خوشش نیاد چی؟” و همین افکار به مرور و ناخودآگاه باعث می‌شود در زمینه‌های دیگر زندگی فرصت‌ها را به خاطر یک ترس خیالی که فقط زاده ذهن است و واقعیت ندارد از دست بدهند. اگه شما هم از این دسته هستیدٰ باید بدانید فقط شمایید که نسبت به احساسات درونی خود آگاه هستید و می‌توانید به خودتان کمک کنید.

پنج راه‌حل برای جلوگیری ترس از دوربین

  1.  آماده‌سازی جملات و دیالوگ: یک مهارت با تمرین کردن به مرور زمان تقویت می‌شود، آماده‌ کردن متن، نوع داستان، فراز و نشیب و لحن صدای خود را باید خوب تمرین کنید.
  2.  مهارت ارائه دادن را در خود تقویت کنید:  محتوای خود را آماده و با افرادی که راحت هستید شروع به تمرین کنید. این تمرین کیفیت سخنرانی را بهبود می‌بخشد و ترس از قضاوت شدن را از بین می‌برد.
  3. مقایسه کردن و کمالگرایی ممنوع: هیچ‌وقت خودتان را با افراد دیگر مقایسه نکنید. در واقع ترس از قضاوت شدن ریشه این نوع مقایسه‌هاست. کمالگرایی منفی را کنار بگذارید چون بزرگترین دشمن اعتماد‌به‌نفس است و کمالگرایی منفی اجازه نمی‌دهد تا با کوچکترین رشد و پیشرفت خود احساس خوبی داشته باشید. همچنین باعث می‌شود وسواس ذهنی پیدا کنید. شما هم با تکرار و تمرین می‌توانید از هرکسی بهتر شوید و برای اینکار باید به رشد و آگاهی خودتان توجه کنید.
  4. شخصیت خودت را بساز: سعی نکنید در این حوزه از کسی تقلید کنید بلکه تلاش کنید تا بهترین خودتان باشید.
  5. کنترل ذهنتان را در دست بگیرید: بزرگترین ابزار ما در برابر استرس توانایی جایگزین کردن یک فکر مقابل فکر دیگر است، ذهن خود را گول بزنید و در مواردی که باعث استرس و آشفتگی ذهنتان می‌شود تغییر مسیر دهید تا بتوانید ذهن خود را کنترل کنید.

خوشحال می‌شویم نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و برای مشاوره رایگان با تیم کارخانه محتوای مدیاشو در ارتباط باشید.