برگزاری لایو

برگزاری لایو در اینستاگرام،

آپارات و شبکه‌های اجتماعی مختلف

در ادبیات رسانه‌ای مقصود از لایو (live) برنامه زنده تلویزیونی است. اما بعد از شکل گرفتن فضای مجازی و شبکه جهانی اینترنت و گسترش کاربری شبکه‌های اجتماعی، این اصطلاح به ارتباط زنده صوتی تصویری یک یا چند کاربر با مخاطبان خود نیز اطلاق شده است. به این ترتیب بسیاری از افراد تأثیرگذار شبکه‌های اجتماعی موسوم به شاخ‌های مجازی‌ (influencers) و چهره‌های سرشناس هنری، ورزشی، اجتماعی و …، از این بستر برای ایجاد ارتباط با مخاطبان خود استفاده می‌کنند و گاهی در یک ارتباط زنده، هزاران و یا شاید ده‌هاهزار دنبال‌کننده (follower) لایو آنها را تماشا می‌کنند.
برای یک تاجر، صاحب برند و تولیدکننده و یا حتی برای افرادی مانند هنرمندان، لایو فرصت مناسبی برای ایجاد ارتباط با مخاطبان‌شان است تا نقد و قضاوت آنها را درباره محصولات و یا آثار خود دریافت کنند. فرصتی که امروزه به لطف شبکه‌های اجتماعی و اپلیکیشن‌های مختلف به‌صورت رایگان در اختیار همگان قرار گرفته است.
بین بسترهای مختلفی که امکان برگزاری لایو را به کاربران خود می‌دهند، استفاده از لایو اینستاگرام عمومیت بیشتری دارد. آپارات هم به عنوان محبوب‌ترین پلتفرمِ داخلی بارگذاری و پخش ویدئو، اقدام به ایجاد برگزاری لایو با شرایط خاص کرده است که زمینه مناسبی را برای برگزاری وبینارها و لایوهای تخصصی فراهم نموده است. اپلیکیشن جوان کلاب‌هاوس هم که فقط از قابلیت‌های صوتی استفاده می‌کند، ماهیت وجودی خود را بر مبنای لایو صوتی بنیان نهاده است.
در این مقاله قصد داریم مهم‌ترین نکات را درباره برگزاری لایو به شما ارائه دهیم. البته مقصود اصلی ما این است که چگونه از گزینه لایو در شبکه‌های اجتماعی به‌عنوان یک گزینه‌ تبلیغاتی (مثل کمپین‌سازی، برگزاری وبینار، معرفی برند، جلسه پرسش و پاسخ و …) استفاده بکنیم. به این ترتیب ضمن ارائه چند نکته اختصاصی درباره هر یک از شبکه‌های اینستاگرام، آپارات و کلاب‌هاوس، نکات عمومی برگزاری لایو در فضای مجازی را به شما عرضه می‌کنیم.
آپشن‌ها و گزینه‌های مختلف شبکه‌های اجتماعی، مثل برگزاری لایو، تغییرات فراوانی را در طول عمر این شبکه‌ها و اپلیکیشن‌های کاربردی آنها، متحمل می‌شوند. بنابراین در هر مقطعی ویژگی‌های خاص همان دوران را دارند و آموزش این جزئیات همواره دستخوش تغییر خواهد بود. اما انگیزه اصلی ما از طرح کلیاتی درباره شیوه کاربرد آنها، زمینه‌سازی برای ذکر نکات آموزشی و کاربردی برای اجرای برنامه‌های زنده تبلیغاتی با بازخورد بهتر است.

تا مرد سخن نگفته باشد،‌ عیب و هنرش نهفته باشد.

در لایو همه شما را می‌بینند و می‌شنود. ویژگی مثبت رسانه‌های مدرن ایجاد شفافیت است. پس در چنین موقعیتی باید با بیان شیوا بهترین ارتباط ممکن را با مخاطبان خود برقرار کنید. با خلاقیت و هنر سخن‌وری، بسیاری از اهداف تبلیغاتی شما محقق می‌شود و البته با خطا و اشتباهات پیش‌بینی نشده، بسیاری از زحمات شما به باد می‌رود.

لایو اینستاگرام

لایو اینستاگرام؛ آپشن‌های در ظاهر ساده و عمومی، سکوی پرتاب کاربران باهوش. یکی از گزینه‌هایی که غیر از شبکه‌های اجتماعی،‌ پیام‌رسان‌ها هم به آن روی آورده‌اند، امکان ایجاد شرح وضعیت فعلی یا دل‌نوشته‌ها و دل‌نگاره‌های شخصی شما در یک بازه زمانی ۲۴ ساعته است. آپشنی که اینستاگرام نام آن را داستان یا استوری (story) گذاشته است.

پیام رسان واتساپ از اصطلاح وضعیت یا استاتوس (status) برای نامگذاری آن استفاده کرده است. این قابلیت امکان نشر افکار،‌ نوشته‌ها، تصاویر و ویدئوهای مختلف را برای ۲۴ ساعت به شما می‌دهد؛ به این ترتیب که بدون ارسال پیام خاصی برای تک‌تک مخاطبان‌تان، آنها امکان مشاهده محتوای تولیدی شما را داشته باشند.

اینستاگرام این قابلیت را بسط داده است و بر مبنای بارگذاری استوری، امکان ایجاد استوری طولانی‌تر و لایو را مهیا کرده است (live story). به این صورت، همان‌طور که شما در صفحه شخصی اینستاگرام خود امکان ایجاد استوری دارید، می‌توانید یک ویدئوی زنده با اجرای خودتان ترتیب دهید و هم‌زمان به عموم مخاطبان خود امکان تماشا (view)، پسندیدن (like) و اظهار نظر (comment) بدهید.
هرچند چنانکه از اسم لایو برمی‌آید، تماشا و دنبال کردن آن فقط به‌صورت زنده ممکن است، اما در صورتی که بخواهید، امکان بازپخش آن تا ۲۴ ساعت در قسمت هایلایت‌ها (highlight stories) ممکن است.

 

بلیط‌فروشی اختصاصی آپارات برای وبینارهای جذاب شما

هرچند استفاده از پلتفرم آپارات برای عموم رایگان است،‌ اما استفاده از بعضی گزینه‌های تخصصی که رویکرد تبلیغاتی دارند،‌ مستلزم پرداخت مبالغ مشخصی است. یکی از این گزینه‌ها، فروش بلیط برای برگذاری لایوهایی است که کاربران می‌توانند تحت عنوان وبینار یا سایر عناوین برگزار بکنند.
لایو آپارات هم مانند لایو سایر برنامه‌ها، یک سری قابلیت‌های کلی و عمومی دارد. اما استفاده از این قابلیت،‌ به‌ویژه در ایام کرونا خیلی از کاربران را به استفاده از آن واداشته است. گاهی برای ایجاد رویدادهای آنلاین (online events) و گزینه‌هایی از این دست، طراحان و برنامه‌نویسان پلتفرم‌ها و شبکه‌های اجتماعی از قابلیت‌های مضاعفی استفاده می‌کنند که تحت عنوان باشگاه (club) مشتریان خاص، امکانات ویژه‌ای را در اختیار کاربران‌شان قرار می‌دهند؛ گزینه‌هایی مانند لایو پلاس و … .

صدای شما در کلاب‌هاوس شنیده می‌شود!

 شبکه اجتماعی کلاب‌هاوس (clubhouse) که طی این ماه‌ها نظر کاربران فضای مجازی را به خود جلب کرده است،‌ اساسا بر مبنای لایو صوتی شکل گرفته است. به این صورت که دارنده هر پروفایل می‌تواند اقدام به ایجاد کلاب‌های مختلف با موضوعات مشخص بکند. با ایجاد هر کلاب، مخاطبانی که به آنها ایجاد دسترسی داده می‌شود،‌ می‌توانند در هر کلاب، اتاق (room) مورد نظر خود را ایجاد کنند و تا ساعتی که می‌خواهند بحث خاصی را ادامه دهند.

کلاب‌هاوس برای برگزاری دوره‌های گفتگو محور، وبینارهای چالشی و هر دوره پرسش و پاسخ دیگری مناسب است. چنانکه در ایام شیوع ویروس کرونا، این قابلیت به‌خوبی خودش را نشان داد. در کلاب‌هاوس هر مدیر و دستیارانش می‌توانند مانند کلاس‌های مجازی و اینترنتی به حضار و شنوندگان (Audience)‌ میکروفون بدهند یا او را از اتاق اخراج کنند. حتی شما می‌توانید مانند قابلیت تگ‌ کردن اینستاگرام با استفاده از گزینه ping، توجه دوستانی را که تصور می‌کنید به بحث علاقه‌مند هستند، به اتاق مورد نظر جلب کنید.

مهم‌ترین نکات برای برگزاری یک لایو خوب

سیاست‌های تبلیغاتی

در میانه کمپین‌های تبلیغاتی (advertising campaign) می‌توانید با سیاست‌هایی مثل هشتگ‌گذاری یا کشاندن چهره‌های سرشناش و سلبریتی‌ها به اجرای لایو خود، بازدید آن را بالا ببرید، و به‌تبع آن تعداد دنبال‌کنندگان خود را افزایش دهید.

اشتباهات در لایو

از آنجایی که لایو به‌صورت زنده و مستقیم و به‌صورت آزاد برای عموم در حال نمایش است، هر اشتباهی می‌تواند برای شما گران تمام شود. پس با پیش‌بینی این مسئله، برنامه‌های خود را به‌خوبی مدیریت کنید.

ویژگی اصلی لایو

ویژگی اصلی لایو تبادل نظر با مخاطبان است؛‌ وگرنه هر کاربری می‌تواند درباره هر موضوعی پست‌های بی‌شماری در صفحه خود قرار بدهد. بنابراین هنگام برگزاری لایو از یاد نبرید که باید وقت مشخصی به پاسخِ سؤالات مخاطبان اختصاص یابد.

فرصت‌ها در لایو هستند!

قاعدتا می‌توانید در لایو خود از برنامه‌های ضبط شده استفاده بکنید. اما از یاد نبرید که برنامه ضبط‌شده را همیشه می‌توانید در یکی از پست‌های خود قرار دهید. پس از فرصت ارتباط زنده با مخاطبان خود به‌خوبی استفاده کنید.