تبلیغات بنری در سایت (web banners / banner ad)

سپری شدن بخش بزرگی از ساعات روزانه افراد تکنوفیل در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی، تبلیغات اینترنتی را روز به روز گسترده‌تر کرده است. یکی از این تبلیغات مجازی که تجلی همان صورت واقعی و کلاسیک آن است، تبلیغات بنری در سایت است.

تبلیغات بنری چیست؟

تبلیغات بنری در فضای مجازی به وسیله یک بنر گرافیکی در صفحه یک سایت انجام می‌شود. این بنر می‌تواند شامل یک محتوای متنی یا یک محتوای تصویری ثابت یا متحرک باشد.

حتما سه عکس برای نشان دادن هر یک از انواع بنر گرافیکی ارائه شود:

 1. متنی
 2. تصویری ثابت
 3. تصویری متحرک

مسئله قابل توجه درباره تبلیغات بنری این است که این تبلیغات می‌توانند قابلیت بک لینک (back link) نیز داشته باشند. یعنی کاربر بتواند با کلیک کردن بر روی آنها، به وب‌سایت مورد نظر وارد شود و در حقیقت از بنر به عنوان یک پیوند ورودی استفاده بکند.

محتوای متنی جذاب و متفاوت را فراموش نکنید! محتوای متنی و تصویری شما فقط در چند ثانیه می‌تواند چشم‌ها را برباید.
مثل بسیاری از مقالات باز هم به این نکته می‌رسیم که خلاقیت در تبلیغات حرف اول و آخر را می‌زند!

هوای اعصاب مخاطبانتان را داشته باشید!

گاهی اوقات بنرهای تبلیغاتی در فضای مجازی اعصاب کاربران را خُرد می‌کند. به این صورت که پیش از باز شدن وب‌سایت مورد نظر کاربر، یک بنر تمام یا بخشی از صفحه نمایشگر را می‌پوشاند و مادامی که آن را نبسته‌اید، خودنمایی می‌کند. چنین تبلیغات بنری مزاحمی می‌تواند نزد کاربران و مخاطبان، بازخورد منفی نیز ایجاد بکند.
پس برای اینکه هم یک بنر تبلیغاتی جذاب داشته باشید و در عین حال مزاحم اعصاب و روان مخاطبان خودتان هم نشوید، می‌توانید از بنرهای تصویری ثابتی استفاده کنید که بخش کوچک‌تری از صفحه را دربرگرفته‌اند و پس از اینکه نشانگر موس را روی آنها قرار می‌دهید، متحرک می‌شوند و مانند ویدئو (البته بدون صدا) ادامه می‌یابند.

تبلیغات بنری؛ هزینه بیهوده یا فرصتی برای بیشتر دیده شدن؟!

تبلیغات بنری به عنوان یکی از قدیمی‌ترین شیوه‌های تبلیغات در فضای مجازی، هنوز طرفداران خاص خود را دارد و قاعدتا با پیشرفت‌های نرم‌افزاری، طراحی و اجرای آنها بسیار متفاوت شده است. به این ترتیب بسیاری از صاحبان حرف و مشاغل می‌کوشند با هزینه بیشتر، بنرهای جذاب‌تری به نمایش بگذارند.
اما گاهی بعضی‌ها شیوه‌های کلاسیک و قدیمی‌تر را نقد می‌کنند و اعتقاد دارند که با وجود مقوله‌های تأثیرگذارتری که می‌توانند به بهینه‌سازی سایت کمک بکنند، اساسا ورود به مسائل تبلیغاتی متفرقه مثل تبلیغات بنری صرفا دور ریختن سرمایه است.

مزایای بنرهای تبلیغاتی اینترنتی

 • خیلی سریع و فوری و به صورت روزانه در سایت‌های پربازدید دیده می‌شوند. هرچند طراحی جذاب و اجرای آنها در سایت‌های پربازدید کم‌هزینه نیست، اما هزینه آنها نسبت به تبلیغات تلویزیونی قطعا کمتر است. در حالی که ممکن است بیشتر از یک تبلیغ تلویزیونی در روز دیده شود. یک سایت خبری ورزشی را تصور کنید که طرفداران فوتبال جدوال لیگ‌های داخلی و خارجی را هر روز در آن چک می‌کنند. حال تصور کنید بنر تبلیغاتی شما بالای جدول رده‌بندی لالیگا قرار داشته باشد. شاید چنین تبلیغی بارها و بارها بیشتر از بیلبورد بزرگی که در بزگراه مدرس قرار گرفته است دیده شود. حتی ممکن است بنر شما از نوع بنرهای کلیکی نباشد، ولی دیده شدن روزانه برند شما، باعث حک شدن نام آن در اذهان مخاطبان می‌شود.
 • افزایش ترافیک سایت یکی دیگر از مزایای تبلیغات بنری است. به این ترتیب روزانه افراد بیشتری از وب‌سایت شما بازدید می‌کنند. هرچند ممکن است این نوع بازدیدها منجر به خرید و انجام تراکنش نشود، ولی همین افزایش ترافیک به بهبود سئوی سایت و مقوله بهینه‌سازی کمک می‌کند و در نتیجه موجب بهتر شدن وضعیت سایت و بیشتر دیده شدن برند و کسب و کار شما می‌شود.
 • شما می‌توانید میزان بازخوردی که از طریق بنرهای کلیکی گرفته‌اید در قالب یک جامعه آماری مدون دریافت کنید. امکانی که در بسیاری از انواع تبلیغات وجود ندارد. بنابراین پس از آزمایش یک دوره استفاده از تبلیغات بنری، می‌توانید با در نظر داشتنِ به صرفه بودن یا نبودنش ، رویکرد خود را در قبال آن مشخص کنید.

آزادی عمل در طراحی و نمایش بنرهای تبلیغاتی نسبت به بنرهای رئال و واقعی از دیگر مزیت‌های آنهاست. شما با کمترین محدودیت می‌توانید محتوای دلخواه خود را در قالبی جذاب و چشم‌نواز به کاربران و مخاطبان خود ارائه دهید.

معایب تبلیغات بنری

مهم‌ترین نکته همان ایجاد مزاحمت و نادیده انگاشتن حقوق کاربران است. چیزی که حتی می‌تواند نتیجه معکوس به همراه داشته باشد.
همچنین اگر بنر شما از نوع کلیکی نباشد، هیچ نتیجه‌ای نسبت به آمار مشاهده‌کنندگان آن نخواهید گرفت و حتی شاید بنر مذکور به چشم بازدیدکنندگان سایت اولیه نیاید.

انواع بنرهای تبلیغاتی در فضای مجازی

تبلیغات بنری به تبع ظاهر و کیفیت آن نمونه‌های مختلفی دارد.

الف‌ـ انواع بنرهای تبلیغاتی اینترنتی از لحاظ نوع قرارگیری

 •  تبلیغات بنری به صورت overlay

این بنرها در گوشه‌ای از سایت قرار می‌گیرند و ممکن است حاوی محتوای متنی، تصویری ثابت یا متحرک باشند.

 •  تبلیغات بنری به صورت اسپم (spam)

این نوع بنرها خیلی سریع و پیش از باز شدن سایت اصلی، ظاهر می‌شوند و عموما تمام صفحه را فرامی‌گیرند و با کلیک روی دکمه‌های مشخص می‌توانید به درگاه تبلیغ شده وارد شوید. این گونه بنرهای تبلیغاتی برای کاربران ایجاد مزاحمت می‌کنند.

د‌ـ بنرهای تعاملی

این دسته از بنرهای تبلیغاتی عموما مرحله به مرحله هنگام ثبت‌نام در یک وب‌سایت یا اپلیکشین نمایان می‌شوند. به این صورت که در هر مرحله اطلاعات خاصی را از شما اخذ می‌کنند و در مرحله بعدی، بر مبنای اطلاعات ثبت‌شده، سؤالات جدیدی از شما می‌پرسند.

ب‌ـ انواع بنرهای تبلیغاتی از لحاظ نوع محتوا

 1.  بنرهای متنی
 2. بنرهای تصویری ثابت
 3.  بنرهای تصویری متحرک (برخی از بنرهای تصویری ثابت این قابلیت را دارند که پس از بردن ماوس روی آنها، متحرک شوند).

ج‌ـ بنرهای تبلیغاتی به لحاظ شکل ظاهری

بنرهای تبلیغاتی به لحاظ ظاهری، اشکال مختلفی دارند و قاعدتا کیفیت گرافیکی آنها نیز متفاوت است.

 1. بنرهای عمودی
 2.  بنرهای افقی
 3. بنرهای مربعی