برقراری تعامل، ارتباط و ثبت وقایع در لحظه، از مهم‌ترین اهداف عکاسی‌ هستند. امروزه بیشتر کاربران فضای مجازی عکس‌های زیادی با موضوعات متفاوت را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارند. نکته قابل توجه اینجاست که با وجود رعایت قوانین و تکنیک‌های عکاسی، شما همیشه می‌توانید ایده‌های شخصی خود را اجرا کنید؛ چراکه در عکاسی هیچ مرز و محدودیتی وجود ندارد. یکی از این تکنیک‌ها نسبت نقاط طلایی برای یک ترکیب‌بندی عالی در عکاسی و فیلم‌برداری است؛ که چشم انسان در نگاه اول به سمت نقاط طلایی کشیده می‌شود. همچنین به بیننده اجازه می دهد تصویر شما را از نظر بصری جذاب و زیباتر مشاهده کند.

جدول فی (phi grid) یکی از روش‌های نقاط طلایی که اکثر افراد از آن استفاده می‌کنند، و برای در نظر گرفتن تناسب در عکاسی است. به فی‌گرید قانون یک سوم هم می‌گویند؛ اما درواقع، فریم به یک سوم مساوی تقسیم نمی‌شود. بلکه خطوط به صورت افقی و عمودی به نسبت ۱:۰٫۶۱۸:۱ است و به ۹ قسمت و ۴ خط مرکزی تقسیم می‌شود؛ و خطوط مرکزی به یکدیگر نزدیک هستند. در این روش سوژه شما کمی در مرکز تصویر قرار دارد. به همین دلیل ترکیب‌بندی تصویر شما از نظر بصری زیباتر خواهد بود بنابراین توجه بیننده به سرعت به سوژه اصلی جلب می‌شود. نکته جالب در تناسب نقاط طلایی، طبق گفته‌های روانشناسان مردم کشورهایی که زبان و حروف الفبای آنها از چپ به راست است در اولین نگاه به سمت چپ تصویر توجه می‌کنند و بالعکس کشورهایی که حروف الفبای آنها از راست به چپ است اول به سمت راست نگاه می‌‌کنند.

اصول مهم در قانون یک سوم در مورد دو چیز است:

  • تعادل
  • پویایی (حرکت)

در پایان …

هنگام عکاسی یا فیلم‌برداری با قرار دادن عناصر کلیدی در تقاطع ۴ نقطه مرکزی، عکس شما متعادل تر می شود. این عالی به نظر می رسد و برای بیننده احساس خوبی دارد. کارخانه محتوای مدیاشو با مجهزترین امکانات عکاسی و فیلم‌برداری آماده خدمات‌رسانی در زمینه‌های مدلینگ، تبلیغاتی و صنعتی است؛ برای مشاوره رایگان با کارشناسان ما در ارتباط باشید.