تبلیغات انبوه در صفحات پربازدید اینستاگرام

تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی

امروزه بسیاری از جوانان و حتی افراد میانسال، بخش اعظمی از زمان مفید روزانه خود را صرف گشت‌وگذار در صفحات شبکه‌های اجتماعی می‌کنند. فارغ از مضراتی که برای چنین مسئله‌ای برمی‌شمرند، نمی‌توانیم فواید شبکه‌های اجتماعی و امکاناتی را که فضای مجازی در اختیارمان قرار می‌دهد نادیده بگیریم. به عبارت دیگر، مدیریت درست و استفاده کاربردی از این گزینه‌ها، قطعا تحولات شگرفی در زندگی بشر ایجاد می‌کند. اینکه تأثیر شگفت‌انگیز شبکه‌های اجتماعی در ایجاد و رونق کسب‌وکارهای اینترنتی بر کسی پوشیده نیست.
امروزه شبکه‌های اجتماعی تبدیل به بستر مناسبی برای تبلیغ فعالیت‌های تجاری و اقتصادی افراد حقیقی و حقوقی شده‌اند و هر کسی می‌تواند بدون هزینه، خودش و محصولاتش را به همگان معرفی کند. به این ترتیب با رسانه‌ای رو‌به‌رو هستیم که به‌صورت رایگان برای معرفی شما به جهانیان، امکانات قابل توجهی را در اختیارتان می‌گذارد.
در این میان شبکه اجتماعی ایسنتاگرام با توجه به قالب و امکاناتی که دارد، بیش از سایر پلتفرم‌های مشابه مورد توجه کاربران قرار گرفته است. از این رو، کسانی که قصد دارند از طریق بسترهای مجازی فعالیت تجاری و اقتصادی خود را به دیگران معرفی کنند، سراغ گزینه تبلیغات و درج آگهی در صفحات پربازدید اینستاگرام می‌روند.

تحت هر شرایطی آموختن ماهی‌گیری بهتر از ماهی خریدن است. پس تلاش کنید با جستجو و پژوهش بیشتر، مهارت‌های خود را در زمینه دیجیتال مارکتینگ تقویت کنید و با تولید محتوای حرفه‌ای، از طریق پیج شخصی خود بهترین تبلیغات را به نمایش بگذارید.

گزینه‌های تبلیغات در اینستاگرام

رایج‌ترین شیوه‌های تبلیغ در اینستاگرام عبارت‌اند از:

  1. تبلیغات در صفحات پربازدید اینستا.
  2.  تبلیغات در کامنت‌ها.
  3. تقویت پیج شخصی با استفاده از تکنیک‌های شناخته‌شده و مطالعه اِلِمان‌های نرخ تعامل (engagement rate).
  4. ایجاد صفحه تجاری (business profile) و استفاده از آپشن‌ها و امکانات ویژه آن.


در این مقاله قصد داریم مهم‌ترین نکات را درباره گزینه تبلیغات در صفحات پربازدید، متذکر شویم تا نتایج بهتری از آن بگیرید. اما بد نیست درباره نکات ۲ تا ۴ هم به‌صورت خلاصه این مسائل را بدانید:


پست‌های پربازدید صفحات مختلف، معمولا اظهار نظرهای متعدد مخاطبان را به همراه دارد. طوری‌که گاهی حواشی مربوط به یک پست، از خود پست بیشتر دیده می‌شود. در این میان بعضی از فرصت استفاده می‌کنند.

در میان کامنت‌های گوناگون کاربران، کامنتی با محتوای تبلیغاتی می‌گذارند. به این ترتیب تبلیغ در کامنت از شیوه‌های تبلیغات اینستاگرامی شمرده می‌شود. اما قاعدتا این دست از کامنت‌ها معمولا نادیده گرفته می‌شوند، و مخاطبان به‌سرعت از کنار آنها عبور می‌کنند. از طرف دیگر این نوع تبلیغ برای شرکت‌های بزرگ و افرادی که سعی دارند، برند خود را به‌عنوان برندی معتبر معرفی بکنند، وجهه خوشایندی ندارد.
اما درباره نرخ تعامل یا نرخ درگیرکنندگی در مقالات دیگر به‌صورت مفصل توضیحاتی ارائه کرده‌ایم. نرخ تعامل از نسبت میزان بازدید (view)، پسند (like) و ذخیره‌سازی (save) به تعداد دنبال‌کنندگان یک صفحه به دست می‌آید، و به شما نشان می‌دهد، که مخاطبان‌تان چقدر به پست‌هایی که می‌گذارید، توجه می‌کنند.
اما قابلیت جدیدی که در اینستاگرام ایجاد شده و نظر کاربران را در این چند سال به خود جلب کرده است، امکان ایجاد صفحه تجاری یا همان بیزینس پروفایل است. قابلیت خاص این نوع پروفایل که به موضوع این مقاله مربوط می‌شود، گزینه (promote) می‌باشد.

که به شما اجازه می‌دهد پست تبلیغاتی خود را با کمک اینستاگرام و به‌صورت هدفمند برای آن دسته از مخاطبان که تصور می‌کنید، و به آن علاقه‌مند هستند، نمایش دهید. البته این آپشن اینستاگرام رایگان نیست، و در ایران با محدودیت مواجه است.

نکته مثبت درباره هزینه این تبلیغات این است که فقط به‌ازای تعداد بازدیدی که از پست مورد نظرتان صورت می‌گیرد،‌ مبالغی از حساب شما کسر می‌شود. به این ترتیب همان مزایایی که برای تبلیغات کلیکلی (PPC) متصور است، برای این دست از تبلیغات هم وجود دارد (برای اطلاعات بیشتر درباره تبلیغات کلیکی، به مقاله تبلیغات بنری رجوع کنید).

 

اینفلوئنسرها لزوما افرادی نیستند که فالوئر میلیونی داشته باشند. برای مثال ممکن است یک جوان بیست‌ساله صرفا چند ده‌هزار جوان و نوجوان علاقه‌مند به موسیقی را در صفحه شخصی‌اش جذب کرده باشد؛ اما با توجه خدماتی که شما ارائه می‌دهید (مثلا آموزش نوازندگی گیتار)، همین جامعه هدف برای شما کفایت کند.

دو شیوه مهم تبلیغات در صفحات پربازدید

  1. برای دیده شدن پست تبلیغاتی خود، سراغ اینفلوئنسرها بروید. درباره واژه اینفلوئنسر (شاخ مجازی) در مقاله اینفلوئنسر مارکتینگ، مفصل توضیح داده‌ایم. شاخ‌های مجازی افرادی هستند که به طرق مختلف در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی شناخته شده‌اند و با توجه به مقبولیتی که نزد مخاطبان خود دارند، برای کسب درآمد دست به تبلیغ کالاها و خدمات مختلف می‌زنند.
  2. سراغ پیج‌های حرفه‌ای پربازدیدی بروید که لزوما فعالیت اینفلوئنسری ندارند، اما با توجه به زمینه کاری مشترک با شما، مخاطبانی دارند که احتمالا به محصولات و خدمات شما علاقه داشته باشند. مسئله اینجاست که مدیران چنین صفحاتی، اگر رویکرد اقتصادی و تجاری نداشته باشند، خیلی سخت پست‌های تبلیغاتی و یا آگهی در استوری‌هایشان را قبول می‌کنند. برای مثال ممکن است شما واردکننده داروها و مکمل‌های ورزشی باشید. بنابراین ممکن است سراغ پیج باشگاه‌های ورزشی بروید. حال اگر باشگاه مورد نظر اساسا رویکرد تبلیغاتی نداشته باشد، به‌راحتی اعتبار خود را با شما معامله نمی‌کند؛ مگر اینکه کیفیت کالاهای شما او را قانع به انجام این کار کند و حاضر به مذاکره برای پذیرش آگهی شود.

با این اوصاف کاربردی‌ترین شیوه تبلیغات در صفحات پربازدید، مراجعه به اینفلوئنسرها و شاخ‌های اینستاگرام است.

برای استوری‌ها و پست‌های تبلیغاتی‌ام، کدام صفحه پربازدید را انتخاب کنم؟

این سؤالی است که پیش از سپردن آگهی یا تیزر و پست تبلیغاتی خود به یکی از اینفوئنسرها، حتما از خود خواهید پرسید. زیرا تعداد اشخاص تأثیرگذاری که در این زمینه فعالیت می‌کنند، بسیار زیاد است و انتخاب درست اهمیت بسزایی دارد. وگرنه ممکن است، در قبال هزینه‌ای که متحمل می‌شوید، بازخورد خوبی دریافت نکنید.

به‌راحتی فریب تعداد فالوئر بالا را نخورید.

بسیاری از این دنبال‌کنندگان قلابی (fake) هستند. با استفاده از شاخص‌های موجود می‌توانید نرخ تعامل صفحات مختلف را به‌صورت نسبی به دست آورید. به این ترتیب واقعیت امر درباره واقعی یا فیک بودن تعداد دنبال‌کنندگان هر صفحه هویدا می‌شود.

توجه به مخاطبان هدف پیج تبلیغاتی

چنانکه پیش از این ذکر شد، بیشتر از اینکه به تعداد فالوئرهای یک صفحه نگاه کنید، به این مسئله توجه کنید که مخاطبان آن صفحه چقدر با زمینه فعالیت شما تناسب دارند. همچنین اگر به پیج‌هایی با موضوعات مشابه آگهی می‌دهید، حواستان باشد، که احتمالا دنبال‌کنندگان آنها مشترک هستند. برای مثال ممکن است، یک جوان علاقه‌مند به دوچرخه‌سواری در استان سمنان، همه پیج‌های دوچرخه‌سواری سمنان را دنبال کند. حال اگر شما (که مثلا در زمینه فروش لوزام یدکی دوچرخه فعالیت می‌کنید) قصد داشته باشید، که به هر پیج دوچرخه‌سواری استان سمنان مبالغ مجزایی بپردازید، احتمالا در صفحات جدید صرفا با همان مخاطبان پیج‌های قبلی روبه‌رو شوید.

تسلط کامل بر قابلیت‌های مختلف اینستاگرام

با قابلیت‌های مختلف اینستاگرام آشنا شوید. هر قابلیت و آپشن به اقتضای محتوای تبلیغاتی، روی مخاطبان تأثیر می‌گذارد. گاهی یک استوری کوتاه، تأثیرِ به مراتب بیشتری از یک پست ویدئویی می‌گذارد.

درنظر گرفتن سلیقه کاربران

با مطالعه و بررسی سلیقه و خواست کاربران اینستاگرام در محدوده جغرافیایی فعالیت‌تان، متناسب با مطلوبیت‌های روانی همشهریان خود برای تبلیغات هزینه کنید. شاید افرادی که در شبکه‌های اجتماعی حضور دارند،‌ اساسا علاقه‌ای به خدمات و کالاهای صنف شما نداشته باشند.